25 czerwca  wybraliśmy się na bardzo ekscytującą wycieczkę do Pacanowa, który od pewnego czasu stanowi europejską stolicę bajki. Dla dzieci najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w świat bajek. Każdy uczestnik miał możliwość otrzymania tajemniczej mapy i wejścia do tej krainy mysią dziurką. A świat bajki okazał się kolorowy i bajkowy .

Atrakcji było tam bardzo dużo: rozpoznawanie przedmiotów pochodzących z różnych bajek, interaktywna zabawa polegająca na doprowadzeniu bajkowej postaci do kraju, z którego się wywodzi, podróż zaczarowanym wagonikiem (min. pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos), pobyt w czarodziejskim ogrodzie (odpoczynek przy kwiecie paproci i słuchanie bajek), odkrywanie tajemnic bajek polskich, pokonanie Skał Strachu czy wreszcie wizyta w Skarbnicy Bajek.

Po założeniu na stopy krasnoludkowych butków i czarodziejskiemu pomniejszeniu się do rozmiarów skrzatów, mieliśmy możliwość obejrzeć teatralną inscenizację pt. „Dziadek do orzechów”  w wykonaniu  tzw. lalek stolikowych, które dzięki sztuce animacji ożyją podobnie jak zabawki z pokoju Klary.

Nie mogło zabraknąć w programie wycieczki momentu na zakup pamiątek z Koziołkiem Matołkiem i książek z jego przygodami.
Czas oczekiwania powrót do domu umilał nam swoim towarzystwem przesympatyczny Koziołek Matołek, który obdarował nas  uśmiechem, zapraszając jednocześnie do ponownej wizyty w Pacanowie.
Po tak dużej dawce emocji i wrażeń wróciliśmy do przedszkola, gdzie już oczekiwali nas stęsknieni rodzice.